Adaptacja

Oddajesz dziecko do przedszkola, żłobka lub klubu dziecięcego po raz pierwszy? To naturalne jeżeli przeżywasz i sam nie wiesz jak się zachować. Ważne jest to, aby twoja adaptacja jako Rodzica przebiegała prawidłowo – pomaga ona w adaptacji dziecka. Mów o swoich potrzebach, radościach, smutkach czy lękach. Pierwszym krokiem do naszej pomocy są rady, które znajdziesz poniżej.

Cenne rady dotyczące adaptacji

LIST DZIECKA DO MAMY (autor nieznany)

„Mamuś, wstajemy! Proszę załóż mi wygodne dresy i kapcie, których nie będę musiał wciskać siłą. Zostaw w szatni coś na przebranie – wiesz, czasem łyżka tańczy w zupie, czasami żal mi w sali zostawić zabawki i … toaleta tak daleko wydaje się wtedy. Mamuś, wiem, że moje pójście do przedszkola przeżywasz bardziej niż ja. Jestem twoim skarbem, kruszynką, maluszkiem, żabką, księżniczką, misiaczkiem… Wiem Mamciu…Wiesz co, muszę Ci powiedzieć, że nam obojgu będzie trudno się rozstać. Ale tylko na początku, kilka dni. No może kilka, kilka. I wiesz co Mamusiu? Może przyjść mi do głowy (najczęściej w przedszkolnej szatni) kurczowe trzymanie się Twojej nogi, trzymanie Twoich rąk, błaganie, żebyś mnie nie zostawiała, nie porzucała, nie odchodziła beze mnie! Mamusiu – bądź silną kobietą – Twoja siła ducha pomoże mi oswoić się z nową sytuacją. Dokonałaś dobrego wyboru! Nie ma nic piękniejszego niż szansa mojego rozwoju wśród rówieśników. Zobaczysz, jeszcze zaskoczę cię Mamusiu wierszykiem wypowiedzianym z pamięci, piosenką zaśpiewaną dla Ciebie, rysunkiem o naszej miłości, samodzielnie ubranymi spodenkami, a może nawet uświadomię sobie, że sprzątanie po zabawie to nie taki diabeł jak go malują. Dzięki Tobie mogę nauczyć się tego wszystkiego w przedszkolu. Tylko musisz wierzyć we mnie – będzie dobrze! Tylko bądź dzielna. Nie płacz za mną w pracy i po drodze do niej – nie robisz mi krzywdy. Nie żegnaj się ze mną zbyt długo, przed wejściem do sali. Ukochaj mnie najmocniej, najmocniej, najmocniej, na ucho szepnij, że kochasz, że wrócisz i… idź odważnie. Nie zastanawiaj się czy dobrze zrobiłaś oddając mnie do przedszkola – Ty mnie nie oddajesz, Ty mnie rozwijasz. Nie przerażaj się moim płaczem podczas pierwszych dni – w ten sposób chcę ci powiedzieć, że będę tęsknił, że Cię kocham…A Ty Mamusiu…swoją mądrością, rozsądkiem i konsekwencją naucz mnie proszę czekać na Ciebie ze spokojem w moim małym serduszku, a obiecuję, że za jakiś czas sam będę ciągnął Cię za rękę do moich przedszkolnych przyjaciół…wszyscy potrzebujemy czasu na odwagę”.

MAMO, TATO TO SĄ NASZE ZASADY

 1. Chcąc nas odwiedzić zadzwoń domofonem wybierając numer sali i czekaj, aż zgłosi się jedna z moich nauczycielek. Po przedstawieniu się zapraszamy do środka 🙂 Jeżeli nikt nie otwiera spróbuj zadzwonić do innej sali lub sprawdź czy jesteśmy na dworze.
 2. Nie przychodź do Bajkowej Przystani w ostatnim momencie.
 3. SZATNIA – to część wspólna, z której korzystają wszystkie dzieci. Jest nas sporo, więc prosimy zachowuj porządek. Wszystkie moje skarby (ubrania, buty itp.) pozostaw schowane w szafce.
 4. SALA – to miejsce dla dzieci i ich wychowawców. Tylko my posiadamy kod wstępu 🙂 O naszą salę dbamy – wchodzimy do niej tylko w zmiennym obuwiu.
 5. Wielkie „oko” – każde drzwi od sali posiadają takie wielkie okrągłe oko. Proszę nie zaglądaj przez nie zbyt często. Gdy to robisz, a ja to widzę martwi mnie to, czy chcesz mi jeszcze coś powiedzieć a nie możesz wejść. Czasami widzą to moje koleżanki i koledzy i zaczynają się smucić i tęsknić za swoimi Rodzicami – a ja chcę się z nimi bawić.
 6. Codziennie dostajemy starannie przygotowany posiłek przez firmę cateringową. Nie przynoś dodatkowego jedzenia – chcę poznawać smaki i nauczyć się wspólnego posiłku w grupie, choć nie zawsze przychodzi mi to łatwo. Nie proś o spakowanie jedzenia do domu. To co jest dobre teraz niekoniecznie będzie zjadliwe po przetransportowaniu w nieodpowiedniej temperaturze i pojemniku do domu.
 7. Jeżeli przynosisz butelkę z piciem – proszę niech to będzie zwykła woda. Codziennie przyniesiona świeża.
 8. W Bajkowej Przystani jest pełno różnorodnych zabawek, a nasze Panie mają nieograniczoną wyobraźnię – nie przynoście moich zabawek z domu – nawet gdybym bardzo chciał. Jest to tylko powód częstych kłótni lub poszukiwań, kiedy zmienią miejsce lub właściciela. Nasze Panie nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
 9. Wszelkie rzeczy cenne i kosztowne pozostawcie w domu. Myślimy tutaj nie tylko o rzeczach drogich, ale także cennych sentymentalnie.
 10. Jest nas dużo i zapamiętanie każdego ubranka, kubeczka, szczoteczki jest niemożliwe – proszę podpisz wszystkie moje rzeczy, będzie łatwiej je rozpoznać. Słyszałeś o naklejkach spersonalizowanych wodoodpornych? Są rewelacyjne!
 11. Pamiętaj najpóźniej w Bajkowej Przystani powinienem być o 9:00, tak aby wziąć udział w zabawach i nie rozpraszać całej grupy przychodząc w trakcie zajęć.
 12. Korki, coś się dzieje? Nie martw się u nas funkcjonuje kwadrans studencki. Pamiętaj jednak to jest 15 minut, a nie 30, czy godzina…
 13. Jeżeli nie będzie mnie w Bajkowej Przystani wyślij smsa (nie mail) najpóźniej do 17:00 dnia poprzedniego. Nie zapomnij podać przyczyny i podpisać się. W Bajkowej Przystani jest kilkoro dzieci o moim imieniu 🙂
 14. Informuj najpóźniej do 17:00 dnia poprzedniego o moim powrocie po nieobecności. Niech wszyscy na mnie czekają.
 15. Jeżeli mam alergie, nietolerancje lub inne poważne choroby przynieś potwierdzenie na papierze od doktora lub własne, aby panie zwróciły na mnie szczególną uwagę.
 16. Pamiętaj wymieniać mi szczoteczkę nie tylko co 3 miesiące, ale kiedy tylko już będzie przeze mnie pogryziona. Jak włoski są zniszczone kaleczą moje dziąsła.

WYPRAWKA DZIECKA DO ŻŁOBKA I KLUBU DZIECIĘCEGO

Prosimy, aby wyprawkę dostosować do potrzeb własnego dziecka. Prosimy przynieść:

 • szczoteczkę i pastę do zębów
 • duży ręcznik (potrzebny podczas korzystania z prysznica)
 • grzebyk lub szczotkę do włosów (w przypadku włosów długich)
 • butelkę ze smoczkiem (jeśli dziecko używa) lub kubek niekapek/bidon
 • smoczek wraz z pudełkiem (jeżeli dziecko używa)
 • śliniaczek (min. 2 sztuki, najlepiej ceratkowe)
 • obuwie zmienne
 • odpowiednie do pogody ubranie na zmianę
 • pieluchy (w przypadku, gdy dziecko z nich korzysta)
 • pudełko chusteczek higienicznych (z tego korzystamy wspólnie)
 • opakowanie chusteczek nawilżonych (z tego korzystamy wspólnie)
 • woreczki jednorazowe (na brudne ubrania)
 • opakowanie rękawiczek bezpudrowych
 • ochronny krem

Pamiętaj – podpisz wszystkie rzeczy. Dziękujemy!

WYPRAWKA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

Prosimy, aby wyprawkę dostosować do potrzeb własnego dziecka. Prosimy przynieść:

 • szczoteczkę i pastę do zębów
 • grzebyk lub szczotkę do włosów (w przypadku włosów długich)
 • duży ręcznik (potrzebny podczas korzystania z prysznica)
 • obuwie zmienne
 • odpowiednie do pogody ubranie na zmianę
 • pudełko chusteczek higienicznych (z tego korzystamy wspólnie)
 • opakowanie chusteczek nawilżonych (z tego korzystamy wspólnie)
 • pieluchy (w przypadku, gdy dziecko z nich korzysta)
 • woreczki jednorazowe (na brudne ubrania)
 • ochronny krem

Pamiętaj – podpisz wszystkie rzeczy. Dziękujemy!