Adaptacja

Oddajesz dziecko do przedszkola, żłobka lub klubu dziecięcego po raz pierwszy? To naturalne jeżeli przeżywasz i sam nie wiesz jak się zachować. Nie zostawimy Ciebie z tym samego. Opowiedz nam o tym. Mów o swoich potrzebach, radościach, smutkach czy lękach. To co przeżywasz, jest bardzo ważne podczas adaptacji dziecka. Otwórz się na Bajkową Przystań!

Uważamy, że każde dziecko i jego najbliżsi mają inne potrzeby, dlatego Bajkowa Przystań nie da Wam gotowego scenariusza na czas adaptacji. Jesteśmy elastyczni. Najpierw chcemy Was wysłuchać. Zrozumieć Wasze potrzeby i na tej podstawie wspólnie ustalamy jak będzie wyglądał czas adaptacji, co będzie najlepsze.

Zależy nam, żeby dzieci czuły się bezpiecznie. Prowadzimy stopniową adaptację, najpierw w obecności rodziców, której tempo dostosowujemy do potrzeb. Aby móc skupić się na dziecku i ułatwić nam start, adaptujemy dzieci w odstępie czasowym (nie wszyscy w jednym momencie). To ważne, żeby zaplanować nieco więcej czasu na adaptację. Staramy się, by dziecku towarzyszyła tylko jedna Pani.

Trzeba przyznać, że czas w którym dziecko ma iść pierwszy raz do rówieśników jest trudny. Dla dziecka jest to nowa sytuacja. Rodzice muszą w pełni zaufać placówce i być może pierwszy raz pozostawić swój skarb pod czyjąś opieką. Opiekunki i nauczycielki przyjmując nowe dziecko, tak naprawdę przyjmują całą jego rodzinę. Dla nich to również nowe wyzwanie. Nie zapominajmy również o dzieciach, które już są w grupie. Niektóre są dłużej, a niektóre dopiero od kilku dni i w ciągłej adaptacji. Dla nich pojawienie się kolejnego dziecka też jest czymś nowym.

Ważne w tym wszystkim jest to, aby zrozumieć, że wszyscy jesteśmy połączeni. Połączone są nasze emocje. Moment przyjścia nowego dziecka dotyczy wszystkich. W związku z tym wymaga to od nas otwartości, zrozumienia, akceptacji i zaufania.

Chcemy, abyście wierzyli, że zostawiacie swoje dziecko w najlepszym teraz dla niego miejscu. Dążymy do tego, abyśmy się lepiej poznali i tworzyli wspólnotę, w której każdy jest ważny i w której nasze dzieci są bezpieczne i szczęśliwe.

Przyjdźcie, porozmawiajmy, opowiedzcie nam o Sobie – czekamy 🙂

 

LIST DZIECKA DO MAMY (autor nieznany)

„Mamuś, wstajemy! Proszę załóż mi wygodne dresy i kapcie, których nie będę musiał wciskać siłą. Zostaw w szatni coś na przebranie – wiesz, czasem łyżka tańczy w zupie, czasami żal mi w sali zostawić zabawki i … toaleta tak daleko wydaje się wtedy. Mamuś, wiem, że moje pójście do przedszkola przeżywasz bardziej niż ja. Jestem twoim skarbem, kruszynką, maluszkiem, żabką, księżniczką, misiaczkiem… Wiem Mamciu…Wiesz co, muszę Ci powiedzieć, że nam obojgu będzie trudno się rozstać. Ale tylko na początku, kilka dni. No może kilka, kilka. I wiesz co Mamusiu? Może przyjść mi do głowy (najczęściej w przedszkolnej szatni) kurczowe trzymanie się Twojej nogi, trzymanie Twoich rąk, błaganie, żebyś mnie nie zostawiała, nie porzucała, nie odchodziła beze mnie! Mamusiu – bądź silną kobietą – Twoja siła ducha pomoże mi oswoić się z nową sytuacją. Dokonałaś dobrego wyboru! Nie ma nic piękniejszego niż szansa mojego rozwoju wśród rówieśników. Zobaczysz, jeszcze zaskoczę cię Mamusiu wierszykiem wypowiedzianym z pamięci, piosenką zaśpiewaną dla Ciebie, rysunkiem o naszej miłości, samodzielnie ubranymi spodenkami, a może nawet uświadomię sobie, że sprzątanie po zabawie to nie taki diabeł jak go malują. Dzięki Tobie mogę nauczyć się tego wszystkiego w przedszkolu. Tylko musisz wierzyć we mnie – będzie dobrze! Tylko bądź dzielna. Nie płacz za mną w pracy i po drodze do niej – nie robisz mi krzywdy. Nie żegnaj się ze mną zbyt długo, przed wejściem do sali. Ukochaj mnie najmocniej, najmocniej, najmocniej, na ucho szepnij, że kochasz, że wrócisz i… idź odważnie. Nie zastanawiaj się czy dobrze zrobiłaś oddając mnie do przedszkola – Ty mnie nie oddajesz, Ty mnie rozwijasz. Nie przerażaj się moim płaczem podczas pierwszych dni – w ten sposób chcę ci powiedzieć, że będę tęsknił, że Cię kocham…A Ty Mamusiu…swoją mądrością, rozsądkiem i konsekwencją naucz mnie proszę czekać na Ciebie ze spokojem w moim małym serduszku, a obiecuję, że za jakiś czas sam będę ciągnął Cię za rękę do moich przedszkolnych przyjaciół…wszyscy potrzebujemy czasu na odwagę”.