Catering Weranda Smaków

O Werandzie Smaku

Weranda Smaków to pierwsza we Wrocławiu firma cateringowa stworzona wyłącznie dla najmłodszych dzieci w przedszkolach i żłobkach. Funkcjonują od ponad czterech lat, na dzień dzisiejszy obsługują ponad 50 placówek żłobkowych, przedszkolnych i szkolnych i żywią codziennie ponad 1000 dzieci.

Ich jakość oceniają na bieżąco Eksperci Zdrowego Przedszkolaka, której to akcji są Partnerem (www.zdrowyprzedszkolak.org) oraz Nutricii, potentata w produkcji odżywek dla dzieci i Patrona akcji „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.

Misją firmy jest dostarczanie ciepłych, zdrowych oraz ekologicznych posiłków, skomponowanych specjalnie dla dzieci. Mają na celu pomoc placówkom przedszkolnym, nie posiadającym własnego zaplecza kuchennego, w osiągnięciu najwyższego standardu żywienia podopiecznych.

Pragną kreować prawidłowe nawyki żywieniowe we wczesnych latach życia dzieci, tak aby w przyszłości podejmowały właściwy wybór i nie były narażone na choroby cywilizacyjne takie jak alergie, cukrzyca, otyłość, nadpobudliwość, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia wzroku czy zmiany nowotworowe, a takie zagrożenia niesie ze sobą nieodpowiednia dieta, szczególnie jeśli składa się z wysoko przetworzonych i genetycznie lub chemicznie modyfikowanych produktów.

Menu Werandy Smaków opiera się na piramidzie żywienia, którą zaleca WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i dodatkowo jest zgodne z zasadami tzw. Kuchni Pięciu Przemian. Zawiera wszystkie niezbędne składniki dla prawidłowego rozwoju fizycznego oraz psychicznego organizmu. Odśluzowuje i usuwa wilgoć z organizmu, zmniejszając ilość infekcji górnych dróg oddechowych. Jest bardzo pomocne w walce z alergiami, których główną przyczyną jest osłabienie odporności i pracy układu pokarmowego. Dobrze skomponowana dieta wzmacnia układ trawienny i poprawia koncentrację oraz uwagę dzieci.

Starają się prowadzić, w placówkach przez nich obsługiwanych, różnorodne akcje dotyczące promocji zdrowego sposobu odżywiania. Na pierwszych spotkaniach z Rodzicami akcentują wyraźnie, iż dzieci nie powinny wychodzić rano do placówki głodne – pierwszym posiłkiem dziecka powinien być posiłek mleczny!

Za ocenę menu pod względem jakościowym odpowiada Dietetyk – mgr inż. Anna Cisowska.

Największą wagę przywiązują do sezonowości, naturalności i pochodzenia produktów oraz ich właściwości wychładzających lub rozgrzewających. W sezonie letnim dostarczają raz w tygodniu świeże, pasteryzowane w niskich temperaturach mleko (nie UHT), a w sezonie zimowym dwa razy w tygodniu przez nich przygotowywane owsianki i jaglanki na mleku zwykłym lub roślinnym nie dosładzane cukrem, a jedynie owocami suszonymi nie siarkowanymi i nie słodzonymi.

Korzystają wyłącznie ze składników wysokiej jakości, nieprzetworzonych, pozbawionych szkodliwych substancji chemicznych, konserwantów, barwników, nawozów sztucznych, hormonów i antybiotyków. Zaopatrują się u zaufanych dostawców oraz bezpośrednio w gospodarstwach ekologicznych posiadających certyfikaty i świadectwa dobrych praktyk rolniczych.

Dania Werandy Smaków składają się z następujących produktów:

 • Pełne ziarna zbóż: naturalny ryż, kasza jaglana, gryczana, orkisz, jęczmień i owies, amarantus, quinoa;
 • Pieczywo razowe, mąka razowa;
 • Sól morska nierafinowana, bogata w składniki mineralne i pierwiastki śladowe;
 • Nierafinowany cukier trzcinowy, syrop klonowy, syrop z agawy, miód.
 • Oliwy i oleje z pierwszego tłoczenia, tłoczone na zimno (lniany, sezamowy, oliwa z oliwek);
 • Warzywa z regionu, sezonowe, bez nawozów sztucznych;
 • Warzywa strączkowe bogate w białko;
 • Regionalne owoce sezonowe bez nawozów sztucznych;
 • Orzechy i pestki. Źródło wysokiej jakości kwasów tłuszczowych nienasyconych, błonnika, wapnia, witamin A,B i E;
 • Ryby morskie, drób i mięso z hodowli naturalnych;
 • Ekologiczny nabiał (naturalny jogurt, twaróg z sita, masło tradycyjne opatrzone ogólnopolskim Złotym Medalem Jakości);
 • Napoje: naturalne kompoty i soki, czysta woda, herbatki ziołowe i owocowe.

Posiadają nowoczesne zaplecze kuchenne o powierzchni ponad 400 m2. NIch pracownicy są młodymi ludźmi z pasją gotującymi, a przede wszystkim ambitnie podchodzącymi do zadań i nowych zasad żywienia.
Wśród sprzętów kuchennych znajduje się piec konwekcyjno – parowy umożliwiający gotowanie na parze i efektywne pieczenie z zachowaniem najwyższych wartości odżywczych potraw. Nie posiadają natomiast kuchenki mikrofalowej i nie smażą na głębokim tłuszczu. Posiłki dostarczane są w metalowych pojemnikach GN zaopatrzonych w uszczelki oraz w termoboxach utrzymujących właściwą temperaturę przez ok 4 godziny.

Aktualne menu – 24-28.01.2022 r.

Menu podstawowe
Menu bezglutenowe
Menu bezmleczne i bezjajeczne
Menu wegetariańskie

Alergie i nietolerancje

Poniżej przedstawiamy substancje lub produkty powodujące alergie lub reakcje nietolerancji (do pobrania w formie pdf). Oznaczenia współgrają z tymi dostępnymi na jadłospisach.

Spis substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji

Poza wariantem podstawowym, dla dzieci ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi proponujemy następujące warianty diety:

 • bezmleczna i bezjajeczna
 • wegetariańska
 • bezglutenowa

Torty

W naszej placówce świętujemy wspólnie chwile. Ważne są dla nas urodziny każdego z nas. Skoro mówimy o urodzinach to musimy wspomnieć o pysznych tortach, które można zamówić u Werandy Smaków, która dba o to, abyśmy na co dzień mieli pyszne i zdrowe posiłki. Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą tortów.

Oferta tortów z Werandy Smaków